Jakie mleko początkowe wybrać dla noworodka

ByDaniel

Jakie mleko początkowe wybrać dla noworodka

Stoisz przed koniecznością przestawienia dziecka (całkowicie lub częściowo) na karmienie uzupełniające, a Twój pediatra przepisał Ci konkretną formułę żywieniową dla Twojego dziecka. Przed dokonaniem zakupów należy zapoznać się z zaleceniami lekarz odnośnie tego jak wybrać produkty dla noworodków.

Jakie mleko modyfikowane dla niemowląt i dzieci wybrać?

Mleko dla noworodka powinno być starannie dobrane i nie należy się spieszyć z zakupem, nawet jeśli przepisano nam konkretny produkt. Należy dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi na butelce. Należy zwrócić uwagę na wiek preparatu (np. dla niemowląt od urodzenia do sześciu miesięcy) oraz przeznaczenie preparatu (np. preparat w proszku do adaptacji do mleka matki). Informacje te można znaleźć na przedniej lub tylnej stronie opakowania.

W zależności od wieku dziecka ilość witamin i składników mineralnych w preparacie jest różna, dlatego nie zaleca się karmienia noworodka preparatem przeznaczonym dla starszych dzieci.

Szeroka oferta dostępnych produktów mlecznych dla dzieci

Na rynku dostępne są również preparaty mleczne dostosowane do potrzeb niemowląt od urodzenia do 12 miesiąca życia. U noworodków należy stosować wyłącznie preparaty dostosowane do ich potrzeb. Ich skład jest najbardziej zbliżony do składu mleka matki i są one łatwo trawione i przyswajane przez organizm dziecka. Jeśli dziecko ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, w szczególności problemy z trawieniem, należy wybierać preparaty lecznicze lub specjalistyczne.

Jaki powinien być skład mieszaniny dla noworodka?

Białka. Według najnowszych badań naukowych nadmierne spożycie białka w pierwszym roku życia może być przyczyną otyłości w późniejszym okresie życia. Z tego powodu zalecana ilość na litr preparatu nie przekracza 12-15 gramów.

Skład tłuszczu. Mleko zawiera oleje roślinne (np. olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy), które są źródłem wszystkich kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Mieszanka musi zawierać tłuszcz mleczny. Upewnij się, że nie został on całkowicie pominięty w produkcie. Tłuszcz mleczny zapewnia spożycie ważnych tłuszczów nasyconych, cholesterolu, fosfolipidów, gangliozydów i innych substancji, które są niezbędne do funkcjonowania komórek.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich niedobór utrudnia ogólny rozwój dziecka i wzmacnia układ odpornościowy. Kwasy linolowy (omega-6) i linolenowy (omega-3) powinny zawsze znajdować się w pożywieniu.

About the author

Daniel administrator