Jakie mleko dla noworodka jest najlepsze

ByDaniel

Jakie mleko dla noworodka jest najlepsze

Noworodek od chwili pojawienia się na świecie powinien zostać otoczony pełną, troskliwą opieką. W pierwszych miesiącach życia najważniejszym elementem dbania o dziecko jest dostarczanie mu odpowiedniego pokarmu. Wiadomo, że najlepsze mleko dla noworodka to pokarm pochodzący od matki. Dlaczego tak trudno zastąpić pokarm kobiecy? Czym karmić noworodka, jeśli karmienie naturalne nie jest możliwe?

Dlaczego mleko matki jest tak wyjątkowe?

Mleko matki jest rekomendowane jako jedyne źródło pokarmu dla noworodków i niemowląt aż do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Eksperci w zakresie pediatrii doceniają unikalny skład tego pokarmu. Kobiece mleko posiada skład idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych małego człowieka, jest to więc idealne mleko dla noworodka.  Mleko innych ssaków, krowie lub kozie, różni się nieco składem aminokwasów, zawartością tłuszczu i cukrów. To jednak nie wszystko. Matka przekazuje dziecku wraz z pokarmem przeciwciała, które w początkowym okresie rozwoju dziecka stanowią istotne wsparcie dla jego układu odpornościowego. Mleko dla noworodka jest w ofercie sklepu bee.

Ponieważ skład pokarmu naturalnego zmienia się wraz ze wzrostem dziecka, a nawet podlega fluktuacjom dobowym, zawsze stanowi odpowiedz na potrzeby rozwojowe noworodka. Pediatrzy i doradcy laktacyjni uważają, że w pierwszych miesiącach życia pokarm ten stanowi wystarczające źródło wartości odżywczych oraz wody, nie ma więc konieczności podawania dziecku butelką żadnych dodatkowych płynów.

Karmienie noworodka butelką

Nie zawsze jednak karmienie naturalne jest możliwe.  W takiej sytuacji koniecznością jest skorzystanie z modyfikowanego mleka dla noworodka. Produkt oznaczony numerem 1 przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci, do ukończenia pól roku. Jest to mleko początkowe, będące zmodyfikowanym mlekiem krowim lub kozim. Te modyfikacje w procesie przetwórstwa mleka mają na celu jak najbardziej upodobnić jego skład do tego, co otrzymują dzieci karmione piersią. Z tego względu mieszanki mleczne dla noworodków wzbogacane są w witaminy, minerały oraz pro- i prebiotyki, wspierające ich florę bakteryjną.

Na rynku dostępne są mleka początkowe różnych producentów. Przed dokonaniem wyboru konkretnego, warto się skontaktować z pediatrą.

About the author

Daniel administrator